Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε στους 6ους μαθηματικούς αγώνες που έγιναν την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 στα Αρσάκεια-Τοσίτσεια Σχολεία Εκάλης. Στους αγώνες αυτούς έλαβαν μέρος δύο (2)ομάδες μαθητών/τριών της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας, «Οι 7ψχ» και «Οι ακριβείς».

Η ομάδα «Οι 7ψχ» αποτελούμενη από:

• Κάτσα Εμμανουέλα (Γ2)
  • Κωτσόπουλο Δημήτρη (Γ2)
  • Μπαρμπούρη Ειρήνη (Γ2)
  • Παπαδουλάκη Μελίνα (Γ2)
  • Φούντα-Δημαρόγκωνα Σωτήρη (Γ3)

Η ομάδα «Οι ακριβείς» αποτελούμενη από:

• Δημητριάδη Γιώργο (Γ1)
  • Κασιδιάρη Νικόλαο (Γ1)
  • Παπασταύρου Παντελία (Γ2)
  • Περγιαλιώτη Νεφέλη (Γ3)
  • Σμπώκου Εβίτα (Γ2)

Τα μέλη και των δύο ομάδων αφού αγωνίστηκαν συνεργατικά στην προκριματική φάση των αγώνων σε τέσσερα αγωνίσματα , στην επίλυση γρίφων, στα κλασσικά μαθηματικά, στις μετρήσεις σε εξωτερικό περιβάλλον, στο αγώνισμα μαθηματικών ερωτήσεων με πριμοδότηση χρόνου κατέλαβαν οι «Οι ακριβείς» την  2η θέση (!) και «Οι 7ψχ» την 8η θέση  ανάμεσα σε 48 ομάδες της Γ΄ Γυμνασίου.

Στην τελική φάση αγωνίστηκαν σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και σε επίλυση ανοικτού προβλήματος και κατέκτησαν  «Οι 7ψχ» την 3η θέση και  «Οι ακριβείς» την  8η θέση  ανάμεσα στις οκτώ (8) ομάδες που είχαν προκριθεί στον τελικό.

Θερμά συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριες για την επιτυχία τους!

Στιγμιότυπα από τη συμμετοχή μας στους 6ους Μαθηματικούς Αγώνες

Διάκριση στους 6ους Μαθηματικούς Αγώνες