Ολοκληρώθηκε η 2η φάση του 7ου Διαγωνισμού Στατιστικής της ΕΛΣΤΑΤ ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας και αποσκοπεί στη γνωριμία τους  με τις αρχές της Στατιστικής επιστήμης , στον τρόπο  παραγωγής των επίσημων στατιστικών στη χρήση τους στην καθημερινότητα καθώς και στην ανάδειξη του ρόλου της Στατιστικής στους διάφορους τομείς της κοινωνίας.

Η ομάδα μαθητών/τριών του σχολείου μας, 3XSTAT  διακρίθηκε στη 2η φάση του Διαγωνισμού, σε σύνολο 321 ομάδων  Γυμνασίων όλης της χώρας, με 868 μαθητές-μέλη από 54 σχολεία όλης της χώρας στη συνέχεια εκπόνησε εργασία και τελικά ξεχώρισε σε σύνολο 65 ομάδων Γυμνασίων καταλαμβάνοντας την 2η θέση! (για να δείτε τους πίνακες τελικής κατάταξης καθώς και τις εργασίες των πέντε πρώτων ομάδων πατήστε ΕΔΩ)

Στην ομάδα 3ΧSTAT συμμετείχαν οι μαθητές:

Δημητριάδης Γεώργιος (τμήμα Γ1)

Περγιαλιώτη Νεφέλη   (τμήμα Γ3)

Φούντας- Δημαρόγκωνας Σωτήριος  (τμήμα Γ3)

Τα μέλη της παραπάνω ομάδας κλήθηκαν κατά τη 2η φάση του διαγωνισμού να παρουσιάσουν τις εισαγωγές και εξαγωγές αγαθών της Ελλάδας  κατά την δεκαετία 2013-2022 αντλώντας στοιχεία από τους στατιστικούς πίνακες που τους δόθηκαν, τα οποία επεξεργάστηκαν και τα απεικόνισαν με κατάλληλα στατιστικά διαγράμματα προκειμένου να διατυπώσουν τα συμπεράσματά τους.

Η ομάδα θα παρευρεθεί στην τελετή βράβευσης της ΕΛΣΤΑΤ τον Ιούνιο, μαζί με τη μαθηματικό του 7ου Γυμνασίου Αμαρουσίου, κα Δήμητρα Σωτηροπούλου, η οποία επέβλεψε και καθοδήγησε την παραπάνω ομάδα καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού.

Θερμά συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριες για την επιτυχία τους!

2η θέση στον 7ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής