Το σχολείο δεν είναι μόνο η τυπική μάθηση μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας, τα τεστ, τα διαγωνίσματα και οι κάθε είδους εξετάσεις. Είναι επίσης  και ένα πλήθος από άλλες δραστηριότητες ευχάριστες, ψυχαγωγικές, χαλαρωτικές μα συνάμα δημιουργικές και επιμορφωτικές.  Εμείς στο 7ο γυμνάσιο  Αμαρουσίου όλοι μαζί καθηγητές και μαθητές ( και γονείς) σκεφτόμαστε, οργανώνουμε και πραγματοποιούμε κάθε χρόνο ποικίλες δράσεις με διαφορετικούς επιδιώξεις και προορισμούς μα με γνώμονα την μαθησιακή και ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των μαθητών μας. Στόχος  μας να συμμετέχουμε, να δημιουργούμε, να εμπνεόμαστε, να απολαμβάνουμε τη σχολική ζωή μας! Μοιραζόμαστε μαζί σας μέσω του ηλεκτρονικού σχολικού μας περιοδικού τις εμπειρίες μας !!

Το ηλεκτρονικό περιοδικό του 7ου Γυμνασίου Αμαρουσίου